Jaunie jaunumi

Atbalstītas deviņas vietējo iedzīvotāju iniciatīvas

Šis gads fondā iesācies ļoti labi – atbalstu saņēmušas deviņas iedzīvotāju idejas projektu konkursā “Sev, tev, novadam”. Vairāk par konkursa norisi un iecerēm pieejams šeit.

 

Atskatu par par fonda veikumu un  atbalstītajām iniciatīvām 2014. gadā lasiet šeit.

Turpmāk fonda atbalstītie projekti būs apdrošināti

Turpmāk fonda atbalstītie projekti būs apdrošināti

16. janvārī, parakstot Rudens projektu konkursa līgumus, Lauris Kļaviņš, apdrošināšanas brokeris, nāca klajā ar lieliskiem jaunumiem no “IIZI Brokers”: turpmāk projektu konkursa “Sev, tev, novadam” atbalstītie projekti būs nodrošināti pret nelaimes gadījumiem. Tas attieksies uz tiem projektiem, kuru laikā būs izveidotas vai iegādātas paliekošas lietas par Ziedotāju kluba dalībnieku ziedojumu. Lielu paldies sakām “IIZI Brokers” par atbalstu, tādējādi nodrošinot ziedojuma vērtību un ietekmi ilgtermiņā.

Pavasarī iedzīvotāju forumi notiks četrās Latvijas pilsētās

Pavasarī iedzīvotāju forumi notiks četrās Latvijas pilsētās

Gada nogalē Borisa un Ināras Teterevu fonds sadarbībā ar Kopienu fondu kustību bija izsludinājis konkursu, kurā nevalstiskās organizācijas varēja pieteikties atbalstam iedzīvotāju forumu rīkošanai savā apkaimē. Kopā tika saņemti deviņi pieteikumi, no kuriem atbalstu saņēma Daugavpils, Ķekava, Rēzekne un Gulbene. Janvāra vidū atbalstītās nevalstiskās organizācijas un esošie kopienu fondi tikās Ziemas akadēmijā, kur guva ieteikumus kvalitatīvai iedzīvotāju apspriedes rīkošanai. Iedzīvotāju forums ir pirmais solis uz kopienu fonda izveidi, tādēļ ceram, ka drīz fondu kustībai pievienosies jauni dalībnieki.

Fonds aicina domāt par jauniešu politisko līdzdalību

Fonds aicina domāt par jauniešu politisko līdzdalību

Lai veicinātu Vidzemes jauniešu un pašvaldības lēmumu pieņēmēju sadarbību un jauniešu politisko līdzdalību, fonds aicināja Vidzemes jauniešus un piedalīties strukturētā dialoga (SD) vietējās diskusijās “Kafija ar politiķiem” Valmierā, kā arī Burtnieku, Gulbenes un Madonas novados. Lai dalītos ar vietējo diskusiju rezultātiem, rekomendācijām un labās prakses stāstiem arī citās pašvaldībās, ikviens tiek aicināts piedalīties Vidzemes reģionālajā konferencē Valmieras integrētajā bibliotēkā 20. februārī un nacionālajā konferencē 26. un 27.februārī Rīgā. Vairāk informācijas - šeit.

DEEDin platforma – turpmāk Tava brīvprātīgā darba grāmatiņa

DEEDin platforma – turpmāk Tava brīvprātīgā darba grāmatiņa

Brīvprātīgā darba aplikācijā DEEDin ieviests jauninājums, kas ļauj platformu izmantot kā elektronisko brīvprātīgā darba grāmatiņu. Tajā iespējams veikt ierakstus par paveiktajiem darbiem un brīvprātīgā darba ilgumu, kas vēlāk var kalpot par vērtīgu pielikumu CV. Brīvprātīgajiem tas ļauj viegli sekot paveiktajam, turklāt organizācijas tādā veidā var veikt brīvprātīgā darba laika uzskaiti un apzināt attīstības tendences. Interesi par DEEDin kā brīvprātīgā darba uzskaiti izteikušas organizācijas no Daugavpils, Liepājas, Madonas, Lielvārdes, Jaunpils un Talsiem. Interesanti, ka šobrīd platformā caur mobilo aplikāciju iespējams pievienot arī brīvprātīgā darba pašiņus, jeb selfijus lietotāja sociālajos tīklos. Atgādinām, ka Valmieras novada fonds kopā ar partneriem Rumānijā, Slovākijā un Beļģijā izveidojis Eiropas Komisijas atbalstītu brīvprātīgā darba platformu DEEDin. Tajā, reģistrējot paveikto, ikviens var saņemt virtuālas un reālas nozīmītes, dalīties ar pieredzes stāstiem un uzzināt par apkārt esošajām organizācijām. Šobrīd DEEDin.com reģistrētas jau gandrīz 400 organizācijas, kā arī katru dienu pievienojas jauni lietotāji, kuru kopskaits ir jau tuvu pieciem simtiem. Vairāk par platformu var uzzināt šeit: www.deedin.com.

Labdarības skola Smiltenē

Labdarības skola Smiltenē

Februārī trīs dienu garumā Smiltenes skolēniem būs iespēja apgūt praktiskas iemaņas un iepazīt vietējās nevalstiskās organizācijas “Labdarības skolā”. Šogad Labdarības skola notiks Smiltenes Centra vidusskolā, kurā piedalīsies 200 skolēni no 3.–7. klasei. Jaunieši rīkos pasākumus “Droša interneta diena”, sagatavos īpašu lugu bērnu dārza skolēniem, palīdzēs saimniecības darbos laukos un rīkos īpašus pārsteigumus, gatavojoties Valentīna dienai.

Ziedojumu kaste Valletā slēgta uz nenoteiktu laiku

Ziedojumu kaste Valletā slēgta uz nenoteiktu laiku

Kopš janvāra ziedojumu kastes “Dāvā bērniem prieku” T/C “Valleta” darbība uz nenoteiktu laiku tiek pārtraukta. Turpmāk bērnu apavus, apģērbu un rotaļlietas var nogādāt uz VNF Labdarības noliktavu (Garā ielā 10). Teju piecus gadus ikviens, kam nepieciešams, tur var atrast sev vajadzīgās lietas un apģērbu. Īpaši nozīmīgs atbalsts tas bijis maznodrošinātajām ģimenēm, kuras nevar atļauties sagādāt aktuālākās lietas bērniem.

Vecie jaunumi

Esi drošs uz ceļa!

Esi drošs uz ceļa!

Gada tumšajā laikā fonds kopā ar Ceļu satiksmes direkciju (CSDD) un Samariešu apvienību iesaistījās satiksmes drošības kampaņā – “Redzams, tātad dzīvs!”. Akcijas laikā fonds ar ceļu satiksmes policiju devās reidos, lai dāvātu vestes gājējiem, kuri nebija nodrošinājušies ar atstarojošajiem elementiem. Vidzemē notikuši jau divi šādi gaismu atstarojošo vestu izdales reidi, kuros novērots, ka arvien vairāk iedzīvotāju ir kļuvuši uzmanīgāki un sākuši lietot atstarojošus elementus savā apģērbā.

Svētku paciņas vientuļo senioru mājās

Svētku paciņas vientuļo senioru mājās

Jau trešo gadu Ziemassvētkos pie Valmieras apkaimes vientuļajiem un mājas aprūpē esošajiem senioriem nonāca gardumu dāvanu paciņas, kurās sagūlušas piparkūkas, kafija, cepumi un arī ikdienas solī noderīgais cukurs un tēja. Blakus gardumiem pievienojās apsveikumu kartiņa, kas tapusi Starptautiskajā brīvprātīgo dienā no aktīvāko labdaru rokām. Paldies par atbalstu sakām Borisa un Ināras Teterevu fondam, ar kuru starpniecību arī valsts svētkos 300 Valmieras pilsētas un Mazsalacas, Rūjienas, Naukšēnu, Burtnieku, Beverīnas, Kocēnu novadu sirmgalvji saņēma svētku paciņas.

Starptautiskā brīvprātīgo diena Latvijā

Starptautiskā brīvprātīgo diena Latvijā

5. decembrī pirmo reizi Latvijā ar vērienu tika atzīmēta Starptautiskā brīvprātīgo diena, suminot visas Latvijas aktīvākos brīvprātīgos. Jau dienas sākumā brīvprātīgie ieradās Rīgā, lai veidotu zemes mākslas instalāciju “Cinīši”. Pēc tam notika brīvprātīgo sumināšana reģionālā līmenī, kur iespēju pateikt paldies saviem brīvprātīgajiem izmantoja arī vietējās novadu pašvaldības. Savukārt dienas noslēgumā vairāk nekā 2000 brīvprātīgo no visas Latvijas, mūziķi un mākslinieki pulcējās uz svinīgo goda zīmes “Gada brīvprātīgais 2014” pasniegšanu un svētku koncertu Rīgas nacionālajā sporta manēžā. Cildinošo goda zīmi saņēma Dailis Kadilis no Gulbenes, Žanis Paeglis no Rīgas novada, jelgavnieks Mārtiņš Ziebergs, rīdziniece Tatjana Dogadajeva, Saldus novada iedzīvotājs Raimonds Klaips, Jānis Ābols no Rīgas un Aija Dimza no Jūrmalas. Kopumā šim apbalvojumam bija izvirzīti 240 brīvprātīgie no visas Latvijas.

Palīdzīgas rokas no Ungārijas un Ukrainas

Palīdzīgas rokas no Ungārijas un Ukrainas

Šajā rudenī Valmierā ieradās divi brīvprātīgie jaunieši, kuri gada garumā Valmieras Kristīgajā žēlsirdības centrā organizē dienas aktivitātes bērniem. Abi jaunieši pirms atbraukšanas par Latviju bija dzirdējuši maz. Nora atzina, ka viņas aicinājums ir strādāt ar bērniem. Tādēļ brīvprātīgo darbu viņa saskatīja kā iespēju attīstīt prasmes un gūt vērtīgu ierakstu CV, kas nākotnē noderēs, meklējot darbu Ungārijā. Savukārt Severīns, pabeidzot augstskolu, pieteicās brīvprātīgajā darbā, jo vēlējās iepazīt citu kultūru un atrast virzienu, kas viņu saista. Ikdienā jaunieši plāno aktivitātes un nodrošina brīvā laika pavadīšanas iespējas bērniem, kuri aug maznodrošinātās vai problemātiskās ģimenēs. Papildus latviešu valodas apguvei Nora kopš septembra dejo tautu deju kolektīvā “Dzieti”, bet Severīns brīvajā laikā ceļo pa Latviju un kaimiņvalstīm. Jaunieši smaidot teic, ka viņi ar nepacietību gaida īstenu Latvijas ziemu, par ko tik daudzi runā. Valmieras novada fonds jau otro gadu koordinē brīvprātīgo jauniešu darbu dienas centrā. Turpretī ikviens jaunietis vecumā līdz 30 gadiem var doties brīvprātīgajā darbā uz kādu no Eiropas valstīm, sazinoties ar fondu vai kādu citu akreditētu organizāciju.

Projektu konkursi

Rudens projektu konkursā “Sev, tev, novadam” atbalstu saņēmušas 9 ieceres

Rudens projektu konkursā “Sev, tev, novadam” atbalstu saņēmušas 9 ieceres

Šajā rudenī norisinājās otrais projektu konkurss “Sev, tev, novadam”, kur pēc Ziedotāju kluba dalībnieku un konkursa komisijas vērtējuma atbalstu saņēma 9 iedzīvotāju iniciatīvas Valmierā un apkārtējos novados. Konkursa galvenais nosacījums bija veicināt iedzīvotāju līdzdalību un sniegt attīstības iespējas savā novadā. Sākotnēji bija iesniegta 21 ideja, bet pēc apmācībām otrajā kārtā tika saņemti 17 pilni projektu pieteikumi.

 

Lūk, atbalstītie projekti, kas taps šī gada garumā:

 

>>Rokdarbu nodarbības Bērzaines iedzīvotājiem        
Gada garumā tiks organizētas un vadītas dažādas bezmaksas rokdarbu nodarbības Bērzaines jaunajām māmiņām, senioriem un skolēniem.

 

>>“Jauns drosmīgs muzikāls”       
Jau otro reizi jaunieši organizēs jauno mūziķu konkursu, kurā aicinās Valmieras un apkārtējo novadu jaunos censoņus pierādīt sevi uz skatuves.

 

>>Kultūras vieta Vilpulkā   
Jau pavisam drīz Vilpulkā taps neliela nojume, kas ļaus iedzīvotājiem rīkot pasākumus brīvā dabā, nebaidoties par aparatūras drošību sliktos laika apstākļos.

 

>>Beverīnas novada Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri    
Pie Trikātas kapiem tiks uzstādīts informatīvs stends, lai iedzīvotājiem un tūristiem stāstītu par Kara ordeņu kavalieriem un viņu atdusas vietām. Papildus rīkos sakopšanas talkas un atceres pasākumus.

 

>>Radošās darbnīcas  korekcijas klases skolēniem     
Valmieras 2. vidusskolas korekcijas klašu audzēkņiem notiks radošās darbnīcas, lai attīstītu jauniešu praktiskās iemaņas un bagātinātu lietderīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Bet pavasarī skolēni labiekārtos Rātsupītes apkārtni.

 

>>Vērtīga brīvā laika pavadīšana jauniešiem     
Rencēnu jaunieši vēlas dibināt biedrību un iekārtot satikšanās telpu kultūras namā. Jau tagad viņiem ir padomā pasākumi, kas tiks īstenoti vietējiem iedzīvotājiem.

 

>>Nodarbības mazuļu attīstībai Naukšēnos       
Aktīvās vecmāmiņas kopā ar jaunajām māmiņām rīkos nodarbības mazuļu attīstībai, kur apgūs ritmiku un rotaļlietu izgatavošanu no dabas veltēm.

 

>>Katram sava, mīļa atstarojošā veste!   
SIA “VTU Valmiera” darbinieki dosies pie Valmieras un apkaimes sākumskolu skolēniem, lai kopīgi pārrunātu ceļu satiksmes noteikumus. Bērni varēs izveidot īpaša dizaina atstarojošās vestes un atstarotājus, lai vēlāk tos dāvātu “neredzamajiem gājējiem”.

 

>>Turpinām labiekārtot Ķoņu kalnu       
Blakus estrādei, un deju laukumam brīvprātīgie izbūvēs nojumi, kur turpmāk pasākumu laikā varēs novietot nepieciešamās lietas un aparatūru.

Pabeigtas 15 labas iecerēs, kas stiprina Latvijas sabiedrību

Pabeigtas 15 labas iecerēs, kas stiprina Latvijas sabiedrību

Šajā vasarā Valmieras novada fonds sadarbībā ar Kultūras ministriju izsludināja 2 projektu konkursus Vidzemes reģiona nevalstiskajām organizācijām. Atbalstu saņēma deviņas pilsoniskās sabiedrības un sešas mazākumtautību iniciatīvas. Pateicoties Kultūras ministrijas finansējumam, konkursos bija pieejami 22 tūkstoši eiro. Šādi projektu konkursi notiek arī Kurzemes, Zemgales un Rīgas reģionā.

 

Mazākumtautību konkursā atbalstītie projekti:   


>>Māmiņas apvieno kultūras un nojauc stereotipus    
Kā gan labāk iepazīt citu kultūru, ja ne caur kopīgām interesēm,- ar šādu uzskatu Valkā norisinājās izglītojošas nodarbības latviešu un cittautu māmiņām. Tikšanās reizēs 30 māmiņas iepazinās un dalījās ar savas kultūras paražām un uzskatiem par bērnu audzināšanu, skološanu senajos laikos un mūsdienās. Tematiskajos vakaros māmiņas iesaistījās diskusijās par kultūru atšķirībām, papildus tam apguva praktiskas zināšanas par bērnu audzināšanu, veselīgu dzīvesveidu un rotaļlietu pagatavošanu. Projekta īstenotāji priecājas, ka izdevies apvienot dažādu tautu māmiņas regulārās tikšanās reizēs un jau aizsākušās sarunas par kopīgām aktivitātēm ar māmiņām no Valgas.

 

>>Neparastās kāzu tradīcijas Pededzē

Pededzes pagasts atrodas Latvijas ziemeļaustrumu pierobežā, tādēļ tur novada kultūra un kāzu tradīcijas ir attīstījušās, mijiedarbojoties latviešu, krievu un Igaunijas dienvidaustrumos dzīvojošās setu tautas tradīcijām, kā arī pareizticīgās baznīcas rituāliem. Projekta īstenotāji, lai saglabātu un nodotu tālāk šo neparasto kultūras mantojumu, veica kāzu tradīcijām rūpīgu izpēti.  Rezultātā tika izšūts līgavas pūrs – jauni aizkari un, piedaloties pašdarbnieku kolektīviem no Latvijas un Krievijas, izspēlētas kāzu tradīcijas vietējiem iedzīvotājiem.

 

>>Iepazīt mūsu dažādību caur pašdarbību kolektīviem

Kocēnu biedrība “Attīstība.Virzība.Izaugsme” šajā rudenī uzņēmās rīkot sadraudzības koncertus trijās Vidzemes vietās: Kocēnos, Pededzē un Alūksnē. Tajos piedalījās pašdarbnieku kolektīvi ar latviešu, slāvu un igauņu tautām raksturīgiem priekšnesumiem, katrs savā radošajā izpausmē. Projekta organizatori īpaši priecājas par kolektīvu atsaucību, kas bija lielāka nekā cerēts: teju 140 dalībnieku un vēl vairāk skatītāju, kuri iepazina kultūru krāšņumu un daudzveidību Vidzemē.

 

>>Jaunas vēsmas ansamblim “Sudaruška”

Vokālais ansamblis “Sudaruška” ir vienīgais pašdarbības kolektīvs Sedas pilsētā, kurš aktīvi popularizē krievu tautas kultūru, tai skaitā iesaistās Latvijas Dziesmusvētku kustībā. Lai izkoptu kultūras tradīcijas, tika izšūti tērpi dalībniecēm un rīkoti ilustratīvi pasākumi ar tējas dzeršanu un vakarēšanu pēc krievu tautas tradīcijām. Dažas no ansambļa dalībniecēm neprot latviešu valodu, tādēļ projekta autori uzaicināja folkloras kopu “Mežābele”, ar kuru kopā mācījās latviešu tautasdziesmas, netieši mudinot dalībnieces apgūt valodas prasmes. Novembrī vietējos iedzīvotājus priecēja koncerts, kur Sudaruškas prezentēja gan tērpus, gan tautasdziesmu prasmi.

 

>>Kultūra vieno dažādu tautu jauniešus

Vidzemes reģionā ir neliels skaits mazākumtautību organizāciju un iedzīvotāju, tādēļ Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas” vēlējās vairot jauniešu izpratni un toleranci pret citu tautu kultūru, rīkojot Dažādu kultūru festivālu. Pasākums notika Valmieras 2. Vidusskolā, kur viesojās jaunieši no Rīgas ukraiņu, poļu un lietuviešu vidusskolām. Jaunieši festivāla laikā prezentēja savu skolu un nacionālos ēdienus, pēc tam radošajās darbnīcās izspēlēja tradicionālās spēles un mācījās dziesmas. Skolu jaunieši un skolotāji izteica vēlmi turpināt sadraudzību un ieviest šādu festivālu kā tradīciju.

 

>>Dažādu tautību kultūru saiets Burtniekos

Biedrība “Dziesmotā senatne” vēlējās apkaimes vidējās paaudzes ļaudis iepazīstināt ar kultūru daudzveidību caur divu dienu sadziedāšanos Burtniekos. Tika uzaicināti satikties dažādu tautību pārstāvji: latvieši, igauņi, lietuvieši, krievi, baltkrievi, poļi un romi. Katram ansamblim bija iepriekš jāsagatavo ne tikai priekšnesums, bet savas tautības vizītkarte un rotaļa, ko dalībnieki atrādīja saieta otrajā dienā. Pēc projekta beigām uzaicinātie viesi nolēma turpināt sadraudzību, uzstājoties citviet Latvijā un Igaunijā.

 

 

 Pilsoniskās sabiedrības konkursā atbalstītie projekti:

 >>"Es arī esmu no laukiem"

Lai iesaistītu sabiedriski neaktīvos iedzīvotājus un mainītu jauniešu viedokli par brīvā laika pavadīšanas iespējām Ēvelē, projekta īstenotāji organizēja plašu pasākumu kopumu. Ģimeņu sporta dienā rosināja vecākiem aktīvi pavadīt brīvo laiku ar bērniem. Veselīgā uztura dienā ēvelieši varēja uzzināt, kā pagatavot gardu maltīti, izmantojot graudaugus un dārzeņus. Savukārt Paraolimpiskajā dienā skolēni caur īpaši sagatavotām spēlēm varēja iepazīt un izprast, kā jūtas neredzīgie un cilvēki ar kustību traucējumiem. Idejas īstenotāja Inese cer, ka šādā veidā izdevies uzlabot ēveliešu savstarpējās komunikācijas spējas, motivējot iesaistīties vietējās sabiedrības dzīvē.

 

>>Aktīvam būt arī vecumdienās!

Pensionāru biedrība “Sapratne” šajā rudenī iesaistīja neaktīvos seniorus, rīkojot ekskursiju un mudinot piedalīties sportiskās aktivitātēs. Biedrība iegādājās papildus inventāru nūjošanai un rīkoja nodarbības, lai arī iedzīvotāji, kas dzīvo ārpus Rencēniem, varētu pievērsties veselīgam dzīvesveidam. Šobrīd nūjošanai pievērsušies teju 40 seniori, kuri jau gatavojas šī pavasara starppagastu nūjotāju pasākumam. Turpretī azartiskākie seniori un vietējie iedzīvotāji instruktora pavadībā varēja apgūt novusa spēles prasmi. Gatavojoties valsts svētkiem, novembrī notika novusa turnīrs. Tur spēkojās gan prasmīgākie rencēnieši, gan tie, kas šo vaļasprieku aizsākuši nesen.

 

>>Atjaunot, saglabāt, turpināt amatniecību Blomē

Senāk Blomes pagastā bija spēcīgs aušanas pulciņš, ar daudziem tautas daiļamata meistariem. Diemžēl ir palikuši vien daži meistari (90 gadus veci), kuri var dalīties ar savām zināšanām. Tādēļ, lai tālāk nodotu amatniecības prasmi, blomēnieši iekārtoja aušanas klasi tautas namā. Savu atbalstu sniedza vietējie iedzīvotāji, ziedojot mājās esošās stelles un palīdzot tās atjaunot, lai turpmāk ikviens varētu apgūt amata prasmi. Šobrīd izveidojies jau audēju pulciņš, bet nākotnē plānots, ka arī skolēni varēs apgūt aušanu mājturības stundās.

 

>>Valkas jauniešu forums

Valkā jauniešu iesaiste pilsētas un apkārtnes izaugsmē ir svarīga. Lai mudinātu viņus izteikties un aktīvi darboties, tika organizēts pirmais Valkas novada jauniešu forums. Uz to ieradās 30 jaunieši no Valkas un apkārtējiem novadiem. Foruma laikā dalībnieki iepazinās ar līdzdarbības iespējām un labās prakses piemēriem, bet vēlāk diskutēja grupās par Valkas jaunatnes politikas stratēģiju 2015.-2020. gadam. Otrajā dienā jaunieši varēja iedvesmoties no vietējo uzņēmēju un aktīvo iedzīvotāju stāstiem par to, kā Valkas novads ir devis viņiem iespēju attīstīt prasmes un pierādīt sevi.

 

>>Rosība Valmieras Amatnieku parkā

Vasaras izskaņā skaisti svētki norisinājās Valmieras Amatnieku parkā, kur pulcējās Valmieras pilsētas pašdarbnieki un vietējie amatnieki. Pasākuma apmeklētāji varēja ievingrināt roku aušanā, glezniecībā un satikt klātienē sava amata pratējus galdniecībā, fotografēšanā, pīšanā un keramikas apstrādē. Ar šī pasākuma palīdzību idejas autori vēlējās radīt izpratni par latvisko tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību jaunākai paaudzei, īpaši darba meklētājiem, tādējādi rosinot apgūt amatus.

 

>>Iedzīvotāju iesaiste Kultūras attīstībā

Cēsu Biedrība “CultureLab” šīs vasaras laikā organizēja apmācību ciklu par kultūras pārvaldes organizācijām, mudinot iesaistīt iedzīvotājus kopienas attīstībā. Interese par apmācībām bija necerēti augsta, pulcējot pašvaldību un nevalstisko organizāciju dalībniekus teju no visas Vidzemes. Semināros interesenti uzzināja, kā veidot un komunicēt ar auditoriju un kā stiprināt novada kopīgās kultūras vērtības, iesaistot iedzīvotājus. Savukārt seminārs “Pagastu un novadu svētku izaicinājumi” ļāva dalībniekiem dalīties ar dažādo pieredzi.

 

>>Vidzemes stāstnieku skola

Stāstu stāstīšana un to klausīšanās ir viens no veidiem, kā saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu un nodot atmiņu stāstus. Tādēļ Vidzemes kultūras un mākslas biedrība “Haritas” organizēja Stāstnieku skolu, kā laikā dalībnieki ieguva teorētiskās zināšanas un praktiskās iemaņas stāstniecībā. Pēc apmācībām dalībnieki rosināja organizēt stāstniecības festivālu Vidzemē, līdzīgi kā Kurzemē un Zemgalē, popularizējot šo kustību plašāk.

 

>>Sieviete – pilsoniskas sabiedrības dvēsele un virzītājspēks

Alūksnes novada sieviešu apvienības “Katrīna” mērķis ir sniegt atbalstu, pieredzi un idejas Alūksnes novada sieviešu dzīves kvalitātes uzlabošanai. Tādēļ, lai apzinātu pastāvošos problēmjautājumus un meklētu efektīvākos risinājumus, biedrība “Katrīna” rīkoja sieviešu forumu. Tajā diskutēja par ģimeni, uzņēmējdarbības resursiem, garīgām vērtībām un NVO darbību, tādējādi mudinot sievietes būt aktīvas kopienas veidošanā un tās attīstībā. Papildus tika rīkota radošā nodarbība “Lai ko Tu domā, domā citādi”.

 

>>Labdarības attīstība Alūksnes apkārtnē

Alūksnes novada fonds jau kopš 2005. gada aktīvi darbojas, aicinot cilvēkus ziedot un iesaistīties apkārtnes pilnveidošanā. Šī projekta laikā Ilzenes un Trapenes jauniešiem tika vadītas apmācības par brīvprātīgo darbu un tā iespējām Alūksnes novadā. Pēc tam tika organizēta labdarības balle “Kristeram Zeltiņos”, kuras laikā aicināja vietējos iedzīvotājus ziedot puiša ārstniecībai. Šim mērķim arī tika novirzīti Mārtiņdienas tirdziņa ziedojumi. Tirdziņā iedzīvotāji varēja iesaistīties radošajās darbnīcās un pārdot savus darinājumus.

 

Fonda jaunieši ieiet mākslas kosmosā!

Fonda jaunieši ieiet mākslas kosmosā!

Pavasarī notika JIL ceturtais projektu konkurss “Jaunieši dod iespēju jauniešiem”. Pirmo reizi jaunieši rīkoja tematisko ideju konkursu, kuru kopā ar JIL jauniešiem vērtēja arī Normunds Cercins, fonda padomes priekšsēdētājs, un Toms Upners, Valmieras Kultūras centra direktors. Lai gan tika atbalstītas četras jauniešu ieceres, šobrīd īstenojušās trīs.
No konkursā pieejamā finansējuma aptuveni ¾ daļu jeb aptuveni 600 eiro savāca paši jaunieši, bet atlikušo daļu jeb 200 eiro veidoja fonda Ziedotāju klubs un ziedojumu kastītes. Tātad:

 

>>“Pacelsim gaisā uzvarētājus” Kazu Krācēs
Lai izveidotu pienācīgu apbalvošanas vietu Baltijas labākajai airēšanas slaloma trasei, kas atrodas Kazu krācītēs Valmierā, puiši izdomāja izveidot radošu pjedestālu ar lielu foto baneri aizmugurē. Viegli negāja, tomēr kopā idejas autora vecākiem tapa liels un skaists koka pjedestāls, kur jau notikušas pirmās labāko slaloma airētāju apbalvošanas! Savukārt SIA “Artifex plus” līdzfinansētais lielais baneris ar stilizēto Gaujas skatu un airētājiem godināšanas vietu padara vēl iespaidīgāku un redzamāku arī pārējiem slaloma trases skatītājiem!

 

>>Fotoizstāde “Mazā Indija Valmierā” un hennas darbnīca
Mākslas un kultūras visums tika ienests arī Valmieras Jauniešu dienās 2014, kad mākslas galerijā “Laipa” mēneša garumā varēja apskatīt Ilzes Leimanes foto izstādi “Indija ienāk Valmierā”. Ilze veica brīvprātīgo darbu Indijā, iemūžinot daudz un dažādu mirkļu no cilvēku ikdienas dzīves Indijā. Izstādes atklāšanā apmeklētāji klausījās Ilzes stāstos un piedzīvojumos par brīvprātīgo darbu Indijā un baudīja tēju Indijas rituāla noskaņās. Savukārt mākslinieciski noskaņotie jaunieši apguva pamatus hennas tetovējumu zīmēšanā uz ķermeņa.

 

>>Atpūtas stūrītis “Trešajās debesīs” Mazsalacā
Mākslas kosmoss izpaužas arī Mazsalacas vidusskolas gaiteņos! Lai skolas telpas padarītu ērtākas un mājīgākas skolēniem, Mazsalacas jaunieši izveidoja neformālu atpūtas stūrīti! Vecās koka paletes pēc slīpēšanas, krāsošanas un pārveidošanas ieguvušas dīvānu un kafijas galdiņa formas, kur tagad jaunieši atpūšas starpbrīžos un pārrunā ikdienas notikumus. Un tāpat kā uz pārējās telpas sienām, arī atpūtas stūrītī uz spilveniem gozējas putni un dzied savas dziesmas!

Noslēgušies visi pirmā konkursa “Sev, tev, novadam” projekti

Noslēgušies visi pirmā konkursa “Sev, tev, novadam” projekti

Pavasarī tika izsludināts pirmais projektu konkurss “Sev, tev, novadam”. Pirmo reizi vērtēšanā iesaistījās Ziedotāju kluba dalībnieki, balsojot par kvalitatīvākajām idejām, kurā apstiprinājumu saņēma 11 ieceres. Šīs ieceres īstenoja vietējie ļaudis, kuri, vasaras garumā rosoties, labiekārtoja vidi un palīdzēja viens otram.  
Konkursā pieejamo finansējumu veido Ziedotāju kluba dalībnieku un anonīmie ziedojumi no ziedojumu kastītēm, kā arī Valmieras pilsētas svētkos “Labdarības bumbu rallijā” gūtie līdzekļi.

 

Septembra fonda Ziņu lapā varējāt iepazīties ar daļu no atbalstītajām idejām, bet šoreiz pastāstīsim par pārējiem paveiktajiem darbiem.

 

>>Sava vieta telpa, kur pulcēties Mūrmuižas jauniešiem

Jau kādu laiku Mūrmuižas jaunieša centra iekārtošanas darbi bija pārtraukti, bet uzņēmīgie Brenguļu jaunieši nolēma ķerties pie lietas, lai iekārtotu satikšanās vietu. Ar brangiem krāsu triepieniem uz sienas un griestiem nu ir iekārtota telpa. Šobrīd, kad centrs jau ir atklāts, aktīvākie jaunieši jau paspējuši gada garumā saplānot kalendārā pasākumus kopīgai laika pavadīšanai un izglītojošiem semināriem.

 

 

>>Drošas hokeja spēles

Ja citviet Latvijā līdz ar ziemas ierašanos ļaudis gaida baltu sniegu, tad naukšēnieši nepacietīgi vēro, kad termometra stabiņš noslīdēs kārtīgi zem nulles, lai hokeja laukumā varētu uzliet ledu. Pateicoties vietējai iedzīvotājai Antrai Krievānei un fonda ziedotājiem, ap hokeja laukumu ir uzstādīts aizsargājošs siets, nodrošinot, ka naukšēniešiem vairs nebūs jāsatraucās par spēles karstumā izlidojošām ripām. Turpmāk tas pasargās garāmgājējus un aktīvākos līdzjutējus, gan arī vairs netiks bojātas slidas, ejot pēc aizmestajām ripām.

 

>>Estētiska un praktiska atpūtas vieta Rencēnos

Vietējie iedzīvotāji šovasar radīja skaistu un praktisku atpūtas vietu pie Rencēnu skolas, kas ir viegli pieejama ikvienam. Iekārtošanas darbos iesaistījās brīvprātīgie iedzīvotāji un skolēni, kuri sakopa apkārtni un nokrāsoja uzstādītos galdus un krēslus.Ar vietējo amatnieku palīdzību tika radīts glīts statīvs virs ugunskura vietas. Jaunajā atpūtas vietā jau paspējuši notikt pirmie pasākumi: Zinību diena skolēniem, Tūrisma diena un atpūtas pasākums pensionāriem. Savukārt diendienā tur iegriežas māmiņas ar bērniem un reizi pa reizei tiek vadītas dabas mācības stundas.

 

>>Dikļos nodarbības vecākiem

Nav noslēpums, ka mūsdienu saspringtajā ritmā vecākiem ir sarežģīti veltīt pietiekamu uzmanību bērniem, turklāt bieži pietrūkst ideju, kā kvalitatīvi kopā pavadīt laiku. Biedrība “Dikālieši” organizēja Dikļu pagasta ģimenēm lekcijas un nodarbības, lai stiprinātu ģimeņu saites. Logopēdi sniedza noderīgus piemērus bērnu runas attīstībai, bet psihologi dalījās zināšanās par bērnu emocionālo audzināšanu. Papildus ģimenes piedalījās kopīgās vingrošanas nodarbībās un izgatavoja galda spēles izglītojošai un patīkamai laika pavadīšanai. Projekta iniciatores Vineta Gončare un Lāsma Žagota priecājās par ģimeņu atsaucību un rosināja tēvus aktīvāk iesaistīties bērnu audzināšanā un kopīgā laika pavadīšanā.

 

>>Vinnijam Pūkam un viņa draugiem – sava istaba

Šajā septembrī Kauguru skolēnus sagaidīja patīkams pārsteigums. Par to parūpējās skolotājas un bērnu vecāki, izremontējot telpu un iekārtojot Pasaku istabu. Šobrīd skolēni var atpūsties radošā un mājīgā vidē starpbrīžos, savukārt attāli dzīvojošie bērni var lietderīgi uzkavēties, gaidot autobusu mājup. Uz sienām izzīmēti pasaku tēli, bet telpas mājīguma sajūtu rada rotaļu lāči, pasaku grāmatas un mīkstie spilveni “pufi”. Kauguru skolotājas saka lielu paldies vecākiem, kuri palīdzēja, un Beverīnas novada pašvaldībai par atbalstu.

Ziedotāju klubs

Ziedotāji iepazīst aitkopību Rūjienas pusē

Ziedotāji iepazīst aitkopību Rūjienas pusē

Janvāra vidū notika šī gada pirmās Ziedotāju brokastis, kur tikās zaļie un oranžie ziedotāji jeb labvēļi, kuri iedzīvotāju projektu konkursam ziedo vairāk nekā 70 eiro gada laikā. Šoreiz brokastīs viesojās vietējais uzņēmējs, aitkopis Valdis Leska, iezīmējot, ko sola nākamais aitas/kazas gads. Viņš kluba dalībniekus mudināja būt ausīgiem, sakot, ka šis gads būs cimperlīgs. Ar to viņš sastopas ikdienā, aprūpējot teju 100 sprogaiņus. Saimnieks atklāja, ka, lai audzētu aitas, nav nepieciešams daudz, vien pats būtiskākais – gribēšana to darīt. Neskatoties uz zemes trūkumu Rūjienas apkaimē, viņš saskata, ka aitkopībai Latvijā ir izaugsmes iespējas, apsaimniekojot neapstrādātos laukus un aizaugušās ceļmalas.         
Brokastu otrajā daļā dalībnieki pievienojās atbalstīto projektu “Sev, tev, novadam” svinīgajā līguma parakstīšanā, tā klātienē satiekot ideju iesniedzējus, kuri ar kluba dalībnieku ziedojumu radīs Valmieras apkaimes iedzīvotājiem jaunas iespējas.      

Veiksmes formula: “Mīlestība un atbildība pret to, ko dari un ko radi”

Jau teju 20 gadus valmieriešiem ir pašiem savs piemājas veikals “Austris”, ko vada Gints un Dace Amoni. Nelielajās telpās veikala saimniekiem izdevies prasmīgi sakārtot visu nepieciešamo saviem klientiem. Turpat pie kases atrodas arī Valmieras novada fonda ziedojumu kastītes, kurās ikdienā ērti var atbalstīt dažādus fonda mērķus. Pati Amonu ģimene aktīvi līdzdarbojas Ziedotāju klubā. Šajā rudenī Dace Amona kopā ar projektu konkursa komisiju “Sev, tev, novadam” vērtēja iesniegtās idejas klātienē. “Pēc šī brauciena visvairāk atmiņā palikuši cilvēki – gan komanda, kas vērtēja, gan projektu radītāji un viņu motivācija veidot ap sevi veselīgu, mīlošu, aktīvu un bagātu dzīvi,” stāsta Dace.

 

Ar uzņēmējdarbību Amoni sāka nodarboties jau 1993. gadā, kad jaunā ģimene uzsāka patstāvīgu dzīvi. Tajā laikā Gints Amons studēja Rīgas Tehniskās universitātes pilsētbūvniecības katedrā. Lai varētu nodrošināt studijas un pašu iztikšanu, viņš nolēma izmēģināt roku tirdzniecībā. Iesākumā piegādāja importa preces komisijas veikaliem, bet vēlāk, par pamatkapitālu ņemot vecāku mašīnu Moskvič un radinieku aizdevumu, nodibināja savu firmu “AUSTRIS AG”. Tolaik tieši pie viņiem Valmieras tirgū varēja iegādāties kafiju, margarīnu un saldumus. Ar laiku auga pašu prasības pēc kvalitātes, līdz ar to 1995. gadā Amonu ģimene iekārtoja pirmo veikalu “Austris”. Šodien septiņos veikalos darbu rod vairāk nekā 70 cilvēki. Ar panākumu atslēgu dalās Dace, norādot, ka tieši cītīgs darbs ar cilvēku un iedziļināšanās klientu vēlmēs ļauj strādāt efektīvāk, pierādot, ka 2x2 ne vienmēr ir četri.

 

Par to, kā iepazinušies ar fondu, Gints Amons stāsta: tas noticis nejauši – dzīvojot vienā daudzdzīvokļu mājā ar Ansi Bērziņu, tur abi iesaistījušies mājas pārvaldīšanā. Uz to Dace smaidot teic: “Tā ir direktora versija. Mana versija ir tāda, ka es ar labdarības projektiem nodarbojos jau iepriekš, kā mēdz teikt, tāds tādu pievelk.” Ar savu pieredzi dalās Dace: “Kad es savulaik sāku darboties ar dažiem labdarības projektiem, tad es redzēju spogulim gan vienu, gan otru pusi. Sapratu arī, cik reizēm smagi ir tam devējam, kad viņam netiek iedota maksimālā informācija par to, kur ziedojums aiziet. Tad arī rodas sajūta, ka iedod tikai došanas pēc.” Viņa norāda, ka risinājums ne vienmēr slēpjas naudā, bet svarīga ir uzklausīšana, atbalsts, padoms, iesaistīšanās. “Mani priecē, ka Valmieras novada fonds ļoti filtrē, lai sniegtu atbilstošu palīdzību cilvēkiem, kam to patiešām vajag,” norāda Dace. “Fonda darbības spektrs tagad ir palicis ļoti plašs. Labi, ka viss sasummējas vienā punktā un kodolā – atbalsts, projekti, dažādas iniciatīvas, nodrošinot, lai tās nāktu no pašiem cilvēkiem.” Uzņēmēja izsaka atzinību par fonda Jauniešu ideju laboratoriju, īpaši skubinot jauniešus iesaistīties nevalstiskajās organizācijās: “Arī uzņēmuma vadītāji labprāt pieņem darbā jauniešus, ja redz, ka viņi pirms tam ir darbojušies brīvprātīgi un mērķtiecīgi pilnveidojuši prasmes.”

 

Pērno gadu uzņēmumā vadītāji vērtē pozitīvi gan peļņas, gan komandas, gan sadarbības partneru jomā, akcentējot stabilitāti un iekšējo sakārtošanos. Savukārt 2015. gadu SIA “Austris AG” sagaida ar pārmaiņām, kas veicinās izaugsmi, attīstību un ieguldījumu sevī un sabiedrībā.

Ziedotāju klubs – vieta, kur pulcējas Valmieras apkaimes labvēļi. Ziedojot un, kļūstot par Ziedotāju kluba dalībnieku, varēsiet piedalīties projektu izvērtēšanā un lemt, kas vajadzīgs Jūsu apkaimei.

Atkarībā no summas kas ziedota gada laikā, mainīsies Ziedotāju kluba priekšrocības. Par trim kluba pamatkrāsām kļuvusi brūnā, zaļā un oranžā, kas iezīmē katra labvēļa vēlmi iesaistīties iesniegto ideju vērtēšanā un Valmieras novada fonda rīkotajās aktivitātēs. Ziedojot €20, kļūsiet par pirmā posma dalībnieku (tumši brūns zemes tonis), kas ļaus piedalīties projektu vērtēšanā, veidojot, kopā ar pārējiem, vienu balsi. Savukārt ziedojot €70 - esot otrā posma dalībniekam(zaļā lapotnes krāsa)- Jūsu projektu izvērtējums veidos vienu balsi kopvērtējumā. Šī posma dalībniekiem tiks rīkotas īpašas aktivitātes, kā ziedotāju brokastis un izzinoša ekskursija, iekļaujot īstenotos projektu apmeklējumu. Vēlot Valmieras apkaimei vairāk nekā €200  un kļūstot par oranžā (košā ziedu krāsa) posma dalībnieku, iepriekšminētajām priekšrocībām tiks piepulcināti citi ekskluzīvi ieguvumi, piemēram, iespēja doties fonda organizētās ārvalstu ekskursijās.

Ziedotājs var būt jebkurš – indivīds, ģimene, sociāla grupa, uzņēmums, institūcija, kurš Ziedotāju kluba “krājkasē” ziedojis vismaz 20 eiro gadā.

Plašāka informācija par Ziedotāju klubu pieejama šeit.

 

Lai kļūtu par Ziedotāju kluba dalībnieku, ziedot var ar pārskaitījumu uz vienu no VNF kontiem, vai skaidrā naudā Valmieras novada fondā, Garā ielā 10.

Jauniešu ideju laboratorija

Iemūžini savas sajūtas JIL fotobēniņos!

Iemūžini savas sajūtas JIL fotobēniņos!

Ja vēlies jaunas un saldas fotogrāfijas tuvojošās Valentīndienas noskaņās vai - tieši pretēji - neierastas un biedējošas foto šausmu stūrītī, tad fonda jaunieši jeb VNF Jauniešu ideju laboratorija Tev un Taviem draugiem piedāvā četrus dažādus fotostūrus Garās ielas 10 bēniņos! Valentīndienas, veclaicīgais, latviskais un Čakija draugu šausmu stūris gaida Tavas vai tavu draugu grupu fotosesijas! Turpmāk pēc plkst.15.00 iespējams pieteikt fotosesijas pa tel.:27639143 (Kitija). Tās notiks par simbolisku ziedojumu, kas nonāks Valmieras un tuvāko novadu jauniešu ieceru atbalstam VNF JIL rīkotajos projektu konkursos. Foto uzņems jaunais un daudzsološais fotogrāfs Jānis Lārmanis. Papildu informācija šeit.

JIL piesaista naudu jauniešu idejām ar foto kalendāriem

JIL piesaista naudu jauniešu idejām ar foto kalendāriem

Dažādojot JIL naudas piesaistes veidus jauniešu projektu atbalstam, vecā gada izskaņā JIL piedāvāja ikvienam iegādāties glītus un gaumīgus pašu veidotus foto kalendārus. Kopumā – neslikti! JIL jaunieši pārdeva ap 400 kalendāru, kas pēc drukāšanas rēķinu apmaksas projektiem ļāva “nopelnīt” ap 200 eiro! Gaumīgās un labākās 52 fotogrāfijas galda kalendāriem JIL kopā ar Valmieras fotogrāfiem Uģi Brālēnu un Raivo Sarelainenu atlasīja konkursā “Jauniešu foto kalendārs 2015”, kur ikviens jaunietis rudens laikā varēja iesūtīt savas fotogrāfijas. No labākajām foto JIL izveidoja kalendārus, kurus jaunieši pārdeva dažādos tirdziņos, ballēs, sporta spēlēs, veikalos un Valmieras un tās skolās.

Ciemojamies pie Valmieras vecajiem ļaudīm

Ciemojamies pie Valmieras vecajiem ļaudīm

Jau sesto gadu Ziemassvētku gaidīšanas laikā VNFJIL jaunieši kopā ar  Valmieras Pārgaujas sākumskolas audzēkņiem, Latvijas Kristīgās studentu brālības un Vidzemes Augstskolas jaunieši apciemoja 55 Valmieras vientuļos sirmgalvjus ar gardām svētku dāvaniņām. Dāvaniņās atradās gan saldumi, gan ikdienas solī noderīgas pārtikas preces. Akcijas laikā Samanta no JIL ir sapratusi, ka pat valodas nezināšana nav šķērslis, lai iepriecinātu vientuļos sirmgalvjus. Savukārt Sindija akcijā piedalās jau otro gadu, apciemojot to pašu kundzi, ar kuru pat izdevies atrast kopīgas intereses. “Pensionāre, kuru apciemoju, ir rakstniece, bet es rakstu dzeju. Kundzi esmu apciemojusi vēl pāris reižu, kad esam ļoti jauki pasēdējušas un parunājušas par manu dzeju,” stāsta Sindija.   
Paldies sakām Borisa un Ināras Teterevu fondam, kuri jau trešo gadu palīdz sagādāt svētku dāvaniņas Valmieras un tās apkaimes vientuļajiem senioriem.

Novembrī vainīgas bija tikai filmas...

Novembrī vainīgas bija tikai filmas...

Jau krietnu brīdi atpakaļ jauniešu mājā Ceplis notika filmu vakars “Vainīgas ir tikai filmas”, kurā jaunieši skatījās Čārlija Čaplina melnbalto filmu. Šī ideja jauniešiem radās Cepļa ideju ballītē, kuras mērķis bija izdomāt pašiem tīkamas un aizrautīgas idejas. Sacīts – darīts! Interesanto ideju skolu jauniešiem palīdzēja īstenot JIL brīvprātīgā Inga Vēvere. Vakara sākumā notika atraktīvas iepazīšanās spēles, lai pēc tam vēl draudzīgākā un neformālākā noskaņā gatavotu kraukšķīgā popkorna bļodas. Pēc filmas noskatīšanās jaunieši risināja atjautības uzdevumus par jaunākajām kino filmām. Kino vakars beidzās diezgan vēlu, tāpēc daļa atnākušo jauniešu nakšņoja turpat Ceplī un nākamajā rītā devās uz skolu mācīties.

Par VNF

Valmieras novada fonds (VNF) ir labdarības organizācija, kura, piesaistot vietējos ziedojumus, atbalsta Valmieras apkaimes iedzīvotāju iniciatīvas un labos darbus mūsu apkaimes sakārtošanai un attīstībai.

Fonds strādā pēc pasaulē atzīta – kopienas fonda – darbības modeļa. VNF pamatdarbība ir virzīta uz ziedojumu piesaisti no Valmieras pilsētas un rajona iedzīvotājiem, uzņēmējiem, bijušajiem valmieriešiem vai vienkārši Valmieras draugiem, kuri vēlas kopīgiem spēkiem stiprināt Valmieras novada attīstību. Piesaistītie ziedojumi konkursu kārtībā tiek izlietoti aktuālāko un svarīgāko vietējo iniciatīvu īstenošanai.

Valmieras novada fonds ir iespēja ar pašu saziedotajiem līdzekļiem sasniegt tieši tos mērķus, kas svarīgi mūsu apkaimei. Fonds ne tikai piesaista līdzekļus, bet ir arī aktīvs sociālo pārmaiņu veicinātājs vietējā sabiedrībā.

 

VNF ir Kopienu fondu kustības dalībnieks.

Fonda darbību pašlaik atbalsta Borisa un Ināras Teterevu fonds un Valmieras pilsētas pašvaldība, kā arī Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.

Vairāk par fondu varat uzzināt VNF mājas lapā.